Międzynarodowy Plener Malarski – „Dziedzictwo Kulturowe Powiatu Kętrzyńskiego” oficjalnie rozpoczął się 2 sierpnia. Tego samego dnia artyści z Polski, Rosji, Ukrainy i Niemiec pojechali na wycieczkę, która zainspirowała ich do tworzenia. Efekty można było podziwiać 6 sierpnia, podczas poplenerowego wernisażu. Następna okazja do ujrzenia naszych pól, lasów i zabytków na płótnie, odbędzie się 7 września o godzinie 18 w Powiatowym Domu Kultury ,,Czerwony Tulipan” przy ul. Pocztowej 13.

IMG_3193_m
Wernisaż otworzył Ryszard Niedziółka, Starosta Kętrzyński, razem z Marleną Szypulską, dyrektorką
Powiatowego Domu Kultury w Kętrzynie.

Poplenerowe zachwyty

Starosta Kętrzyński nie krył swojego zachwytu – Podziwiam wasze prace i bardzo wam dziękuję. Jest na co popatrzeć. Nieraz nie widzimy piękna naszych zabytków i trzeba na nie spojrzeć okiem artysty, aby wydobyć to, co najcenniejsze. Na tych obrazach widać jak piękna jest nasza ziemia.  Mottem naszego pleneru było Dziedzictwo Kulturowe Powiatu Kętrzyńskiego i zależało nam na tym, aby pokazać to dziedzictwo nie tylko po 1945 roku, ale również przed 1945 rokiem, ponieważ to jest nasza spuścizna, która zostawiła swój ślad – mówił starosta Ryszard Niedziółka.

2

Dyrektor ,,Czerwonego Tulipana”, Marlena Szypulska: –To jest ten moment, w którym trzeba podsumować Międzynarodowy Plener Malarski. Powstały obrazy ukazujące nasz malowniczy region. Bardzo państwu dziękuję, że mogłam was poznać. Mam nadzieję, że to nie jest ostatnie nasze spotkanie. Dziękuję, że nam zaufaliście i przyjęliście zaproszenie, że zostawiacie tutaj swoje dzieci, swoje obrazy.

Każdy artysta otrzymał skromny podarunek z rąk organizatorów.  Wiele ciepłych słów padło z ust Mirosława Krzyśkowa, Komisarza Pleneru – Gdybym miał podsumować moją grupkę i pracę z nimi to powiem, że część artystów zaprosiłem ja, ale inni byli wielką niewiadomą. To nie jest pierwszy plener, który robię, więc różnie to bywało. Jednak tym razem miałem bardzo zdyscyplinowaną ekipę, reprezentującą wysoki poziom artystyczny. Ja właściwie nic nie robiłem, to oni pracowali. – śmiał się artysta –  Bardzo wam dziękuję i gratuluję. Mam nadzieję, że zobaczymy się za rok. Zapraszam do oglądania i rozmowy z malarzami. – podsumował Mirosław Krzyśków.

3
Komisarz wystawy Mirosław Krzyśków – rysownik, karykaturzysta.
Oczami gości
Po oficjalnym otwarciu wystawy goście mogli podziwiać 34 obrazy i 9 grafik, które wykonało 15 uczestników pleneru. To był ten moment, gdzie dzieło twórców jest poddawane wnikliwej ocenie przez pasjonatów malarstwa. Każdy z zainteresowanych mógł również podyskutować o sztuce i obrazie z artystami. Były to rozmowy niezwykle ciekawe i rozwijające wyobraźnię. Jak obrazy podobały się gościom?

IMG_3171_m
– Jestem miłośniczką impresjonizmu i uwielbiam sztukę. Posiadam nawet wiele albumów z obrazami. Najbardziej podoba mi się obraz pałacyku w Sławkowie wśród zieleni. Jest bardzo romantyczny. Podobają mi się też grafiki, które wymagają ogromnej pracy i precyzji. – zachwyca się Maria Skibińska (od lewej).
IMG_3299_m
– Piękne są te grafiki. To jest bardzo trudne do wykonania i wymaga dużego intelektu, aby wykonać coś takiego. Bardzo ciekawe są te obrazy, wszystko jest cudowne. Każdy obraz widziałabym u siebie w domu. – ocenia Halina Piasecka (pierwsza od prawej).
IMG_3417_m
– Nie ekscytują mnie standardowe widoki. Z sentymentu podoba mi się ten obraz z jeziorkiem kętrzyńskim no i oczywiście grafiki taty. – ocenia Monika Krzyśków (w środku).
A mnie zachwycają kolory, wesołe i radosne. Kapliczka przy drodze do Reszla jest bardzo ciekawa. Trudno jednak wybrać najładniejszy obraz. Patrząc na te dzieła, zastanawiam się, czy i ja mogłabym namalować taki las czy pole. Chyba muszę spróbować. – mówi natchniona Stanisława Łozińska.
Artyści zakochani w powiecie kętrzyńskim
7 sierpnia artyści pakowali się i wyjeżdżali do domów. Był to czas na ostanie rozmowy i pożegnania.
IMG_3380_m
Daria Deptuła (po prawej) z pochodzenia kętrzynianka, na stałe mieszka w Toruniu.
To był świetny plener i super ekipa. Co prawda dołączyłam do pleneru nieco później, ale zostałam fajnie przyjęta. Nawiązałam wiele cennych przyjaźni i dużo się nauczyłam od innych artystów – ocenia
Tygodniowy plener obfitował w wiele atrakcji. Były wycieczki krajoznawcze po malowniczym powiecie, wywiady w radiowym studiu plenerowym ,,Czerwonego Tulipana”, które wydawały się stresujące. Jednak po pierwszych słowach ,,pasja” i ,,malarstwo” skrępowanie odchodziło w niepamięć.
IMG_3381_m
– Ja mam nadzieję wrócić tu za rok. Atmosfera była świetna, więc powstały plany, aby powtórzyć plener z taką świetną ekipą – podsumowuje Andreas Andy Malecki z Niemiec. Na zdjęciu z dr hab. szt. art. kons. Moniką Bogdanowską z Krakowa
IMG_3473_m
A my nie chcemy wracać do domu. Poznałyśmy świetnych ludzi, dbano o nas, zapewniono super warunki, stworzono wspaniałą atmosferę. Tego się nie zapomina – podkreślają zgodnie Ałła Drapkina Miefodjewna i Elena Valerevna z Rosji.

Starostwo Powiatowe oraz Powiatowy Dom Kultury zapraszają wszystkich na wernisaż prac powstałych podczas Pleneru. A ten odbędzie się 7 września o godz. 18:00 w Powiatowym Domu Kultury w Kętrzynie.

Paulina Wasilewska

foto: Kamil Nowiński