Zdjęcie użytkownika Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Siniec "Blusztyn".

Zapraszamy wszystkich chętny do udziału w pracach porządkowych na przykościelnym cmentarzu w Bezławkach. Jest to kontynuacja Akcji rozpoczętej 3 lipca przez Towarzystwo Miłośników Reszla i Okolic.

Zaczynamy w poniedziałek 14 sierpnia o godzinie 9:00. Piły, grabki i ręce do pomocy są bardzo mile widziane :-)

Trochę historii:
Kościół w Bezławkach powstał w 1513r, kiedy krzyżacka warownia z końca XIVw straciła swoje znaczenie. Wtedy dom zakonny (Wildhaus) został adaptowany na kościół. Przez pierwsze 70 lat kościół był świątynią katolicką, a przez kolejne 400 lat świątynią ewangelicką. Dopiero od 30 lat znów służy katolikom. Otaczający go cmentarz jest obecnie największym cmentarzem ewangelickim w powiecie kętrzyńskim. Na nim spoczywają mieszkańcy dawnej parafii. W śród nich, przodkowie byłego kanclerza Niemiec w latach 1974-1982: Helmuta Schmidta. Ostatni pochówek na cmentarzu został dokonany w 1975r.

autor: Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Siniec "Blusztyn"